Pisanie różnego rodzaju tekstów, prac wymaga formalnego tonu charakteryzującego się starannym wyborem języka, aby przekazać czytelnikom idee tak precyzyjnie i jednoznacznie, jak to tylko możliwe. Język potoczny, definiowany jako „zwykle ograniczony do nieformalnego (zwłaszcza mówionego) polskiego” nie jest odpowiedni w wielu kontekstach.
Błędy językowe podważają poważny wpływ, jaki chcesz wywrzeć na czytelniku. Twoje teksty nie powinny wydawać się przypadkowe, nieprecyzyjne ani przesłonić szczegółów. Dlatego, aby wywrzeć jak najlepsze wrażenie podczas pisania i tworzenia, zaleca się znalezienie formalnych odpowiedników dla wszelkich potocznych wyrażeń.
Czego unikać?
Niektóre rodzaje języka potocznego są oczywiście nieodpowiednie do użytku w pismach, na przykład slang lub wyrażenia wulgarne. Jednak, mniej oczywiste, należy również unikać następujących czynności.
Klisze
Na przykład: „czas pokaże” i „na szczęście”.
Wyrażenia te są powszechnie używane w mowie, ale w przypadku pisania formalnego brakuje im zarówno określonego znaczenia wymaganego do nadania dokładności twojemu pisaniu, jak i oryginalności, która uczyni twoje pisanie bardziej interesującym.
Frazeologia
Na przykład: „kropla w morzu” i „w sam raz”.
Te wyrażenia są niezwykle powszechne w mowie, ale stwarzają poważne problemy w piśmie i tekstach. Po pierwsze, podobnie jak w przypadku klisz, wyrażeniom tym brakuje określonej treści. Po drugie, i to jeszcze bardziej problematycznie, ponieważ idiomów nie można zrozumieć dosłownie, używanie ich grozi błędną interpretacją twojego znaczenia przez czytelników bez niezbędnych umiejętności językowych.
Wypełniacze
Na przykład „bardzo”, „tak” i „nawet”.
Często używa się słów-wypełniaczy, aby dodać akcent i rytm w mowie. Jednak takie słowa są niepotrzebne w różnych tekstach i zmniejszają jego skuteczność. Wszystko oczywiście od rodzaju tekstu.
Nie używaj pytań retorycznych
Pytanie retoryczne to pytanie, na które nie oczekuje się odpowiedzi. Pytanie retoryczne to takie w tekście pisanym, w którym autor zakłada, że czytelnik zna odpowiedź, lub w którym autor odpowiada na pytanie w tekście. Takie pytania są nieodpowiednie do pisania określonych typów tekstów. Czytelnicy mogą nie znać odpowiedzi, a poruszony punkt może być mocniej i wyraźniej wyrażony jako stwierdzenie. Nie powinieneś ryzykować, że Twój punkt widzenia zostanie źle zrozumiany: przedstaw go jasno i „z góry”.
W razie konkretnych wątpliwości warto korzystać ze słowników i różnego rodzaju pomocy które wskażą poprawność słów.